• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kuchnia Czarnogóry

Czarnogóra kulinarnie zakorzeniona jest w kuchni Bałkańskiej. Dominują tu więc ryby i owoce morza – pstrągi, karpie, węgorze, skorupiaki morskie, a także mięsa innego rodzaju.


Podobnie jak w Grecji, podstawowym składnikiem każdego dania jest oliwa z oliwek, a dania główne urozmaicane są warzywnymi sałatkami. Ślady pozostawiła tu kuchnia turecka – bułki pita, baranina i jogurty cieszą się bowiem uznaniem Czarnogórców.

Będąc w Czarnogórze skosztować trzeba prusztu, czyli wędzonej szynki pokrojonej na cieniutkie plastry. Jej przygotowanie nie jest proste – suszy się ją na wysokości 900 m n.p.m. w górach Lovćen, potem moczona jest dwa tygodnie w solnym roztworze. W ostatnim, ale najdłuższym etapie (5-8 miesięcy) wędzi się ją w suchym pomieszczeniu. Pruszt ma dwa rodzaje: wołowy albo wieprzowy.

Popularnością cieszy się również bałkańska wersja hamburgera czyli pljeskavica. Są to robione na ruszcie zraziki posypane owczym serem.

Podobnie jak Polacy, Czarnogórcy lubią wątróbkę (Džigerica). Nie smażą jej jednak ale podają grillowaną z chlebem. Grillowane są również mięsne paluszki (Čevapi), które wybornie smakują z musztardą i frytkami. 
Polski kulebiak ma swój odpowiednik w tym małym bałkańskim kraju – to lepinja, chleb nafaszerowany gulaszem albo serem.
Jeśli w Grecji jest sałatka wiejska, w Bułgarii szopska, to w Czarnogórze mamy sałatkę bałkańską, czyli tradycyjnie – pokrojone ogórki, pomidory, ser.

Jako zupę warto polecić Čorbę – gęstą zupę warzywną z kawałkami mięsa.

Mocnym alkoholem, podobnie jak w Bułgarii jest rakija robiona z winogron, sliwek, fig, jabłek lub moreli, Robiona jest w destylatach ale i w prywatnych domach.

W Czarnogórze dużo jest owiec, stąd też mleko owcze wykorzystywane jest jako napój orzeźwiający – trochę słone, o konsystencji jogurtu i wyjątkowym zapachu.

 

Polecamy:

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u